Tablety graficzne


W dzisiejszych czasach większość projektów graficznych (plakatów, ulotek, reklam) powstaje na komputerach. Również rysunki powstałe tradycyjnymi metodami – na kartce papieru przy użyciu ołówka czy na płótnie przy użyciu pędzla i farb – i tak skanowane są i wprowadzane do komputera w celu obróbki i przygotowania do druku. Przy pomocy myszki nie da się bowiem narysować np. portretu tak dokładnie jak na ołówkiem na kartce.

Ten problem został rozwiązany w postaci tabletów graficznych. Tablet graficzny to nic innego jak odwzorowanie kartki papieru i ołówka podłączonych do komputera. Tablet składa się przeważnie z dwóch elementów: podkładki i rysika. Rysikiem pisze lub rysuje się po podkładce tak samo jak zwykłym ołówkiem czy długopisem po kartce papieru. W nowoczesnych tabletach, takich jak przykładowo Pentagram Tablet graficzny Designer P 2700 lub Wacom Bamboo Pen charakteryzują się tak dużą czułością powierzchni podkładki, że można regulować grubość kreski przyciskając mocniej lub słabiej rysik. Tablety są stosunkowo nieduże – zazwyczaj około 200×150 mm (oczywiście to zależy od modelu) i wyposażone są w łącza USB, dzięki czemu znakomicie nadają się do tego, aby zabrać je w podróż czy rysować w plenerze podłączając go do małego laptopa lub nawet netbooka. Rysiki w większości modeli wyposażone są w dwa przyciski, dzięki czemu z powodzeniem mogą zastępować mysz w obsłudze np. programu Photoshop.

Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na zakup profesjonalnych tabletów graficznych do różnych celów: najczęściej oczywiście używają ich ludzie zarabiający na tworzeniu grafiki jednak przydają się także w rozwijaniu pasji rysownictwa. Rozpiętość cenowa jest duża, spełniający podstawowe wymagania tablet można kupić już od około 300 zł. jednak te najbardziej zaawansowane potrafią kosztować 2000 lub więcej.