Jaki ebook wybrać?


Wiele osób zastanawia się nad zakupem czytnika e-booków. Nie mają pewności który z nich wybrać, ponieważ na rynku mamy do wyboru co najmniej kilka. Jest eReader K26 z 7-mio calowym wyświetlaczem 800 × 480 z wbudowanym systemem Andriod, jest PocketBook Pro, jest Prestigio. Jest ich wiele, wiele więcej. Łączy je ze sobą to, że wyposażone są w wyświetlacze tylko e-ink (e-papier), które nie emitują promieniowania i dzięki temu nie męczą oczu. Jednym słowem zachowują się tak jak zwykły papier.

Poza tym mają jeszcze dwie wspólne cechy: mnóstwo w gruncie rzeczy niepotrzebnych funkcji (na cóż komu Android w urządzeniu, które ma wyświetlać tekst książek?) oraz wysoką cenę (600 – 800 zł. wzwyż). Z drugiej strony mamy chińskie podróbki, które można nabyć z różnych źródeł już za około 200 zł. jednak nie mamy nigdy pewności jak długo wytrzyma bateria, wyświetlacz oraz czy w ogóle wyświetlą się nam polskie znaki. I tutaj na scenę wkracza Amazon ze swoim autorskim czytnikiem e-książek. Kindle, bo o nim mowa, już w chwili swojej premiery łączył te wszystkie funkcje i cechy, których poszukiwali czytelnicy skupieni na książkach a nie na tym, żeby mieć w kieszeni kolejny mini komputer. Wersja Kindle 4 pojawiła się w 2011 roku i kosztowała w USA 99 dolarów, jeśli użytkownik zgodził się na wyświetlanie reklam albo 139 dolarów jeśli się nie zgodził. W listopadzie 2011 wyszła wersja Kindle 4 z klawiaturą dotykową przez co nazwana została Kindle Touch. Obecnie (luty 2012) cena Kindle na brytyjskim Amazonie wynosi 89 funtów co po kursie 4,90 daje sumę około 440 zł + koszt wysyłki. Można także go kupić od importerów choćby na allegro; ceny kształtują się także w okolicach 400 – 450 zł za całość. Kindle Touch posiada 3,3 GB miejsca dla użytkownika co pozwala na zamontowanie średnio około 3000 e-booków. Tekst wyświetlany jest na ekraniku z e-papieru o rozdzielczości 600 x 800. Całe urządzenie ma wymiary: 166 mm x 114 mm x 8.7 mm a zatem szerokość i wysokość obszaru wyświetlania jest taka sama jak w przypadku większości książek (na A5). Waży 170 gramów. Kindle posiada wbudowane Wi-Fi i potrafi połączyć się z sieciami bezprzewodowego internetu. Amazon zapewnia nam także pełną obsługę techniczną na swoich stronach oraz możliwość korzystania ze swojego sklepu z książkami (ceny już od 2 dolarów). Jeśli chodzi o formaty plików, które Kindle odczytuje to nie ma niestety rewelacji. Są to:

AZW, MOBI, PRC, TXT, PDF, MP3

Jak widać nie ma tu nawet jakich formatów jak HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG, BMP. Można jednak przeprowadzić konwersję pliku wysyłając go do Amazona. Dla tych wszystkich, którzy jednak woleliby sami sobie przerobić format, (bo np. mają e-booka „od kolegi”…) również jest taka możliwość. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedni konwerter.
Czytnik Kindle jest najpopularniejszym w naszym kraju czytnikiem e-książek. Jego cena jak na nasze kieszenie nie jest niska, jednak osiągalna. Nie ma w nim zbędnych dla obsługi książek funkcji. Podsumowując, jeśli chcesz mieć fajny gadżet, który będzie zapewniał ci rozrywki inne niż czytanie oraz jeśli chcesz mieć w kieszeni mini komputer to Kindle raczej nie jest dla ciebie. Jeśli natomiast najbardziej zależy ci na komfortowym czytaniu e-booków i nie chcesz płacić za funkcje, które cię nie interesują to Kindle jest najlepszym dla ciebie rozwiązaniem.